*№100 БРИГАДНІЙ КОМПЛЕКС

= хутір, ...дворища ...люди =

Модератор: KlusAN

*№100 БРИГАДНІЙ КОМПЛЕКС

Сообщение KlusAN » 07 июл 2013, 08:20

Изображение№100 БРИГАДНІЙ КОМПЛЕКС

...Про БРИГАДНІЙ КОМПЛЕКС (в подальшому - бригада) коротко розповісти неможливо. Кожний розуміє, що БРИГАДА, для людей нашого покоління, це ЖИТТЯ, добробут кожної сім"ї, усіх хуторів, села.
Я сподіваюся на те, що після розміщення цього матеріалу, на нашому Форумі з"являться багато історій, пов"язаних з нашою рідною бригадою, працьовитими, щирими людьми нашого краю.
"Основа" бригади була закладена ще до Жовтневої революції (1917 року). Родина Карпця Григорія Даниловича (по вуличному " Даниленки"), яка проживала на місці бригади, була заможньою і працьовитою. Для життя і праці у них було все: воли, коні, інвентарь... З кожним роком вони покращували свої прибутки. Але в часи колективізації вони були вимушені все передати в косгосп, а самим виїхати з рідного краю .
До колгоспу дійшло багато будівель (бригадня хата, коморі, колодязь...), а сторожили ще пригадують і прекрасний сад,
який розміщувався в основному від бригади в сторону х.Вихторенки.
Після того,як тут була організована бригада, звичайно був призначений і бригадир.
Хотів би згадати деяких бригадирів: Клюс Андрій Григорович (дв.10), Клюс Андрій Іванович(дв.15) , Клюс Микола Андрійович(дв.10), Клюс Федір Захарович (дв.11), Валюх Андрій Григорович(дв.48), Валюх Олексій Григорович ( дв.7).

...Оглянувши схему у кожного з'являється свої спогади по кожному приміщенню, кожному пункту схеми, а можливо щось буде "своє", яке ми при розробці на схемі не відзначили.
===========
Що стосується СХЕМИ (що додається у вигляді фотографії), то я,розпочну з :
:!: п.9 - бригадня хата.
З цього приміщення розпочинався робочий день.Тут бригадир "роздавав" наряди,і кожний сумлінно в подальшому виконував одержані завдання.
Був час, що в цій будівлі був дитячий садок. Тут займалися і шовкопрядами. А по вечорам кіномеханік дядя Саша (Городничий дв.54) розвішував на стінку цієї хати екран, запускав свій чудо- движок і ми переглядали художні фільми.
Стосовно ферм, а це основні споруди бригаднього комплекса, скажу тільки те, що в перших двох фермах були корови і ті малі телятка, яких випоювали молоком доярки .В третій - були телята,та коні. В подальшому про основних осіб товаринників, та їх функції поговоримо при опису літнього табору (див.опис за №101).
:!: п4 - Водозабірникхотілося б розглянути разом з п.16 (водонапірна башта)
В моїй пам'яті, коли б я не проходив рядом з водозабірником, завжди працює водокачка. Ми розуміємо,що без води...і ні туди,і ні сюди... Водопостачання по всій бригаді, це не одна тона води. Але механізатори добивались того,що вода була скрізь і завжди,а в деяких випадках, з водонапірної башти лилася "лишня" вода.
:!: П.5.- Мельниця. В основному мололи муку в нічні часи. Вдень всі були на роботах в полі, і на фермі. Розпочиналось з того що під"їзджав тактор і через ремінну передачу приводив в дію жернова мельниці .Пізніше стали обходиться без трактора при допомозі електродвигуна. Трактор, це в мої часи тракторист, як правило, Клюс Андрій Панасович (дв.18), а мірошник (мельник), це Валюх Андрій Григорович (дв.48).
:!: п.6-Кузня.
Зразу проявляється в пам"яті Коваль-Валюх Віктор Михалович (дід Вихтір, дв.41) і його уміння при допомозі угля, вогню та міхів творити чудеса з металом.
:!: п.7.- Льодосховище. Заготовка льоду проходила зимою з бригаднього ставка.Лід використовували для охолодження молока на фермах. Зберігали лід в льодосховищі.
:!: п.8,13,14 - Магазин та комори.
Магазин бригади, це перш за все, привітний завідуючий - Клюс Іван Якович. Він завжди добротно обслуговував таких поважних покупців, яким було 5-6 років. Але по вечорам були більш поважні покупці, мужики,які заходили до магазину на "100 грам".
В коморі зберігали інвентарь та різне дорогоцінне майно. Почитайте на Форумі казку "Гуси мої гуси", В.Валвіка, і ви дізнаєтесь ще багато чого про наші бригадні комори.
:!: п.10. - Колодязь. Його призначення всім зрозуміло. В усих приміщеннях бригади стояли кружка і відро з свіжою , холодною, смачною водою. Особливо смакували ті, хто повертався в спеку з поля.
:!: п.11. - Стоянка майнова ( тягловий інвентарь).
Вози, кінські сани, гребки, плуги... все зберігалося в одному місці.Якщо потрібно кудись поїхати, то обов"язково використовували відповідний тягловий інвентарь за призначенням.
:!: п.12. - Силосні ями. :!: П.13. Вагова. Силос заготовляли на корм тваринам. Тварин була не одна тисяча. Відповідно силосу будо не одна сотня тон. Завозили силос грузовими автомобілями. Трамбували - гусеничними тракторами. Все , що завозилося (вивозилося) на бригаду ( ферму) зважувалося на ваговій.
==============
Такий получився опис нашої бригади.
Коли я буваю в бригаді зараз, то душа і серце заливаються гіркими сльозами. Скільки було зроблено, як сумлінно працювали наші діди, батьки, олнолітки... Але таке в даний час життя... "Перебудова"...
:roll: ...Та мабуть покращення не буде.
Аватар пользователя
KlusAN
Головний Історик Карпців
 
Сообщений: 736
Зарегистрирован: 02 дек 2012, 09:17
Откуда: м. Лебедин, Сумської області
Благодарил (а): 0 раз.
Поблагодарили: 11 раз.

Re: *№100 БРИГАДНІЙ КОМПЛЕКС

Сообщение ВитяВ » 07 июл 2013, 20:19

От якщо дивитися за картосхемою на силосні ями (12) особливо про ту, яка розташована біля магазинчика (8).
========
Малесеньким я бігав (рочків 4-ри було), та дивився, як силосують силос в яму (оце якраз біля магазинчика)..
Велика така прямоугольна яма, до неї під"їзжали машини, з яких за допомогою спеціальної СІТКИ стягували силос...
Що запам"яталося, то прямо в силосній ямі їздив маленький тракторець - трамбував силос. Що я запам"ятав (це дійсно запам"ятав!!!), це те, що на задніх колечах у тракторця НЕ БУЛО ШИН (і на передніх також). А на задніх колесах, були металеві ребришки.
...Ну, тактор, прямо-таки "фордзон" з фільму "Трактористи".
Словом, їздив-їздив тракторець цей в силосній ямі і ... зав"яз, чогось там забуксував и зарився в силос. Ні туди, ні сюди...
...І от я запам"ятав, як поз"їзджалися машини, стали в рядочок, причепилися один до одної (цугом) та витягували цей тракторець з силосної ями ("рятували" так би мовити). Витягли, врятували. Не дали силосному морю втопити в своєму череві цей тракторець...
========
А ще я пам"ятаю, що вліво (по карті) від льодосховища був прив"яз для Головного БУГАЯ (осімінювача). Стояв такий стовп з кільцем, до якого був прив"язаний Бугай. Ну, так сказати, він свої ФУНКЦІЇ виконував, працював реально..
Страшний Бугай був,злючий!!! .. ми десятою дорогою його обходили... мало чи що...
Аватар пользователя
ВитяВ
Пользователь
 
Сообщений: 40
Зарегистрирован: 02 июн 2013, 19:02
Откуда: г.Киев, Украина
Благодарил (а): 0 раз.
Поблагодарили: 1 раз.

Re: *№100 БРИГАДНІЙ КОМПЛЕКС

Сообщение natali » 09 июл 2013, 19:00

Преклоняюсь!!!! Сколько же Вы помните, ребята!!!! Начинаю читать и, удивительно, вспоминается тоже самое.... А спросил бы кто меня, ничего бы не рассказала... Стерлось....
Аватар пользователя
natali
Пользователь
 
Сообщений: 98
Зарегистрирован: 20 июн 2013, 14:26
Откуда: г. Шостка, Сумская область
Благодарил (а): 0 раз.
Поблагодарили: 4 раз.

Re: *№100 БРИГАДНІЙ КОМПЛЕКС

Сообщение KlusAN » 09 июл 2013, 19:48

Спасибо на добром слове! Мы (схема - В.Валюх, текст - А.Клюс, по первому сообщению) ... очень старались.
Аватар пользователя
KlusAN
Головний Історик Карпців
 
Сообщений: 736
Зарегистрирован: 02 дек 2012, 09:17
Откуда: м. Лебедин, Сумської області
Благодарил (а): 0 раз.
Поблагодарили: 11 раз.

Re: *№100 БРИГАДНІЙ КОМПЛЕКС

Сообщение KlusAN » 19 июн 2016, 14:19

Дружній колектив МТФ № 2
ИзображениеИзображение
Аватар пользователя
KlusAN
Головний Історик Карпців
 
Сообщений: 736
Зарегистрирован: 02 дек 2012, 09:17
Откуда: м. Лебедин, Сумської області
Благодарил (а): 0 раз.
Поблагодарили: 11 раз.

Re: *№100 БРИГАДНІЙ КОМПЛЕКС

Сообщение KlusAN » 27 июн 2016, 17:07

Удалося установить всіх сфотографованих:
1-й ряд.
1.Плут Надія Григорівна- дв.79.
2. Валюх Надія Павлівна- дв.31.
3.Жогло Олексій Прохорович-дв.75
.4. Карпець Олексій Миколайович-дв.64.
5.Рябченко Володимир Григорович-дв.69.
2-й ряд.
1. Валюх Ніна Іванівна - дв.50,2. Ващенко Євдокія Федорівна -дв.27,3. Валюх Раїса Дмитрівна - дв.41,4. Валюх Явдоха Петрівна -дв.48, 5.Ткаченко Ольга Михайлівна-дв.62, 6.Шульга Володимир Іванович -дв.63,7. Злейко Лідія Миколаївна-дв.69,7. Кревсун Галина Іванівна дв.11.
Верхній ряд.
1 Валюх Люба Олексіївна- дв.2,2. Карпець Тетяна Миколаївна дв.3,3. Шульга Ольга Петрівна -дв.63.
Аватар пользователя
KlusAN
Головний Історик Карпців
 
Сообщений: 736
Зарегистрирован: 02 дек 2012, 09:17
Откуда: м. Лебедин, Сумської області
Благодарил (а): 0 раз.
Поблагодарили: 11 раз.


Вернуться в КАРПЦІ- історія жителів

Кто сейчас на форуме

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 2

cron